Siva eminencija
Povijest franjevaca kapucina
Venerabilis barba Cap.
Prije posla ili u vrijeme druženja mnogi se opuštaju ili razgovaraju uz šalicu kave. Većina pije običnu kavu ili pak onu specifičnu koja se zove cappuccino. Mnogi možda ne znaju da se ova talijanska riječ ponajprije odnosi na redovnike – franjevce kapucine – osnovane u Italiji 1528. godine (za fratra kapucina u Italiji se upotrebljava riječ – Cappuccino)!! Također, mnogi ne znaju da su i samu kavu Cappuccino izmislili upravo ovi fratri obučeni u habit smeđe bolje s dugom kukupljicom.
Napitak Cappuccino (Nijemci ga nazivaju Kapuzinerkaffe, ali u cijelom svijetu je ipak poznat pod talijanskim imenom: cappuccino) potječe od talijanskog kapucina Marka iz Aviana (1631.-1699.), inače, prisnog prijatelja austrijskog cara Leopolda I.
Naime, po završetku opsade Beča 1683. godine, Turci su ostavili na bojnom polju vreće pune kave koje je vojnik Franciszek Jerzy Kulczycki uzeo sa sobom te u Beču otvorio prvu pravu europsku kafeteriju zvanu Fiasco Blu. K njemu je jednoga dana došao poznati kapucin Marko D’Aviano. Kako nije mogao piti čistu crnu kavu zatražio je nešto da je zasladi, stvorivši tako mješavinu vrhnja, začina, kave i šećera (neki kažu da je dodao čak i punč s jajima), koju je Franciszek nazvao kapuziner, prema boji habita i plašta franjevca kapucina Marka iz Aviana.
Širenje Cappuccina kakav se pije danas po svijetu, počelo je, međutim, tek početkom 20. st. kada je Luigi Brezzera 1901. godine izumio prvi Expresso aparat upravo za pripravljanje Cappuccina.
Tu verziju potvrđuje napuljski dramatičar Eduardo De Filippo (1900.-1984.), koji u jednoj od svojih kazališnih predstava, Te prikaze (Questi fantasmi), opisuje da cappuccino potječe od boje redovnikova plašta.
U kontekstu ove povijesti o Cappuccinu treba svakako reći da je Kapucinski red na području Austrijskog carstva bio veoma cijenjen do te mjere da su i svi habsburški carevi pokopani upravo kod kapucina u Beču (kapucinska crkva u Beču još je poznata i kao Kaisergruft).
Jedno je sigurno, prvi Cappuccino se pravio s vrhnjem; mlijeko se počelo dodavati vjerojatno tek u 19. st., jer se svi povijesni izvori slažu u tome da se prije toga mlijeko koristilo samo za izradu sira, a ne kao napitak.
Ovaj poznati topli napitak svoje porijeklo vuče iz Austrije, ali nema sumnje da je današnji Cappuccino 100% talijanski napitak.
Ono što možda ne znate
Gioconda, Božanstvena komedija ili cappuccino? Teško je odrediti kojim se od tih izuma Talijani najviše ponose. Cappuccino je – nakon vina – najpoznatije talijansko piće na svijetu. Pomislimo samo da (barem prema legendi) njegov naziv dolazi od njemačkog Kapuziner, habita koji je nosio kapucin Marko d’Aviano. Kad je taj poznati redovnik, krajem 17. stoljeća, navratio u jednu kafeteriju boja njegova redovničkog odijela (habita) nadahnula je poznati napitak napitka.
U kontekstu govora o Cappuccinu donosimo još nekoliko zanimljivosti koje vjerojatno ne znate:
PITANJE BROJEVA…
”Savršeni cappuccino” sadrži oko 150-180 mililitara tekućine: 25 ml je kava espresso, a ostatak pasterizirano kravlje mlijeko, koje mora dosezati do gornjeg ruba šalice – koja mora biti strogo porculanska. Temperatura? Ne bi smjela biti veća 65-70 stupnjeva. Iznad te temperature, naime, stvara se neugodan miris, a pjena se ne oblikuje ispravno.
…I POSUDA
Džezva za zagrijavanje mlijeka mora biti od čelika, koji je izvrstan provodnik topline tako da se mlijeko zagrijava ravnomjerno. Produžetak s mlaznicom iz koje izlazi para mora se uroniti jedan centimetar duboko od vanjskog ruba mlijeka. Čisti se vlažnom krpom neposredno nakon korištenja.
MI SMO PRVACI
Svake godine u Londonu se održavaju svjetska natjecanja barmena u pripremi najboljeg Cappuccina. Pobjednik, suvišno je i reći, gotovo je uvijek Talijan! Najveći Cappuccino na svijetu napravljen je u Italiji (u Milanu) gdje su, 2013. g., 33 barmena izmiješala 800 litara kave s 3 500 litara mlijeka. Da biste pronašli prvaka u latte artu, tj. u izradi crteža i likova od mliječne pjene, morate pak posjetiti Osaku u Japanu: Kazuki Yamamoto stvara likove ljudi koji izlaze iz šalice u 3D verziji.
CAPPUCCINO… U VREĆICI
U restoranima visoke kuhinje nalazimo rijetke vrste cappuccina – cappuccino od patlidžana, cappuccino od gljiva, cappuccino od bundeve… svi recepti međutim nisu pokriveni »autorskim pravima«. Prodaju se i krumpirići s okusom cappuccina – srećom, bez velikog uspjeha.
POD SVJETLIMA REFLEKTORA
“Cappuccino Girls” je kazališna predstava koja, rođena u Engleskoj, postaje fenomen u čitavome svijetu. Radnja? Skupina žena se sastaje i priča o svojim životima, ispijajući upravo Cappuccino.