Preminuo franjevac kapucin fra Nikola Stanislav Novak

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Okrijepljen Svetim Otajstvima 24. kolovoza 2020. u 7,00 h u kapucinskom samostanu Gospe Lurdske u Rijeci preminuo je fra Nikola Stanislav NOVAK.

Rođen je 01. 05. 1934. u Lopatincu, župa Sv. Juraj na Bregu, od otca Franje i majke Ane r. Novak. Roditelji su  mu na krštenju dali ime Stanisla, a po stupanju među kapucine dobio je ime – fra Nikola.

Redovničko odijelo (habit) Manje braće kapucina obukao je 13. kolovoza 1950. u Varaždinu.

Prve zavjete položio je u Varaždinu 13. kolovoza 1951. Tadašnji obavezni redovni vojni rok je služio od 16. travnja 1954. do 20. studenog 1955. Svečane (vječne) zavjete je položio u Zagrebu, 8. prosinca 1956., a tonzuru 14. ožujka 1959., lektorat 11. travnja 1959., egzorcistat i akolitat 14. travnja 1959. Svete Redove subđakonata i đakonata je položio 28. svibnja 1960. u Zagrebu. Za svećenika je zaređen 29. lipnja 1961. u katedrali u Zagrebu. Nakon ređenja premješten je samostan u Rijeku kao pomoćnik, kateheta i voditelj ministranata.  

Od 1. 10. 1961. pa do 1966. u Padovi studira prirodoslovne nauke. Za vrijeme boravka svečano je bio otvore apostolski proces za proglašenje blaženim i svetim Sv. Leopolda B. Mandića. Dana 19. rujna 1963. nosio je lijes s posmrtnim ostacima sv. Leopolda od gradskog groblja do samostana sv. Križa u Padovi. Nakon povratka u domovinu bio je provincijski (promotor) promicatelj štovanja Sv. Leopolda Bogdana Mandića.

Od 1966. bio je namješten u samostanu u Osijeku gdje je vršio niz dužnosti (ispovjednik, propovjednik) te je bio i profesor na kapucinskoj Srednjoj ”Serafskoj” školi za spremanje svećenika gdje je predavao biologiju i geografiju.  Od 1979. bio je samostanski poglavar (gvardijan), urednik lista bl. Leopolda B. Mandića, kroničar, duhovni pomoćnik po župama. Od 1982. bio je samostanski vikar i duhovni pomoćnik u župi sv. Leopolda-Osijek VII. Od 1985. djeluje u Karlobagu kao samostanski vikar. Gvardijanom i upraviteljem Svetišta Gospe od milosrđa u Dubrovniku imenovan je 21. rujna 1988. U tom vremenu vršio je i službu biskupskog konzultora, katehete, kustosa muzeja, odn. galerije zavjetnih slika koje se čuvaju pri Svetištu Gospe od Milosrđa u Duborvniku. Dana 9. rujna 1998. imenovan je za privremenog upravitelja župe Sv. Stjepana prvomučenika u Luci Šipanskoj i župe Uznesenje BDM u Suđurđu na otoku Šipanu (razriješen 31. kolovoza 1999.). Od 2011. nalazi se u samostanskoj zajednici Gospe Lurdske u Rijeci kao duhovni pomoćnik i ispovjednik.

Napišite komentar